venue burgee

Tuesday Late Summer Series (26 July - 13 Sept) 8 Days 8 Races

LOSSC

Results are provisional as of 20:41 on August 16, 2022

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R4 Total Nett
1st Fast RS 400 975 LOSSC Richard HANSLIP Will PERETT 942 1.0 6.0 RET 2.0 9.0 9.0
2nd Fast RS 400 708 LOSSC Jonty CHALLIS Nic ALLEN 942 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
3rd Fast RS 400 1231 LOSSC Tommy RUSSELL Ethan WHITING 942 6.0 2.0 4.0 OOD 12.0 12.0
4th Fast RS 400 1487 LOSSC Andrew BRAY Sarah KINGSTON 942 3.0 14.0 DNC 1.0 18.0 18.0
5th Fast RS 400 788 LOSSC Alex CORY A GOODACRE 942 5.0 14.0 DNC 4.0 23.0 23.0
6th Fast RS 400 1199 LOSSC Stephen PORTER Donna DAVY 942 7.0 14.0 DNC 6.0 27.0 27.0
7th Fast RS 400 1444 LOSSC Nick MARTIN Claire DARCH 942 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 29.0 29.0
8th Fast RS 400 1429 LOSSC Neil BEVINGTON Alan SKEENS 942 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 30.0 30.0
9th Fast RS 400 1394 LOSSC Peter WEEKS Christian WEEKS 942 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 33.0 33.0
10th Fast RS 400 982 LOSSC Darin WIGG M SADLER 942 14.0 DNC 6.0 RET 14.0 DNC 34.0 34.0
11th Fast RS 600 957 LOSSC Andrew READ   920 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 35.0 35.0
12th Fast 505 8600 LOSSC Andrew ROLF Thomas ROLF 903 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 36.0 36.0
13th Fast RS 800 926 LOSSC Paul ATKINSON   799 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 36.0 36.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Medium RS AERO 7 3047 LOSSC Paul REEVE   1065 2.0 2.0 (28.0 DNC) 3.0 35.0 7.0
2nd Medium RS AERO 7 2293 LOSSC Caroline MARTIN   1065 4.0 8.7 OOD (21.0 DNF) 1.0 34.7 13.7
3rd Medium OK 2185 LOSSC Thomas SOUTHWELL   1104 (28.0 DNC) 1.0 21.0 DNF 2.0 52.0 24.0
4th Medium OK 223 LOSSC Nick CRAIG   1104 1.0 (28.0 DNC) 1.0 28.0 DNC 58.0 30.0
5th Medium RS AERO 6 4209 LOSSC Jane MIDDIS   1100 8.0 (28.0 DNC) 21.0 RET 6.0 63.0 35.0
6th Medium RS AERO 6 3661 LOSSC Graham TRIBBECK   1100 3.0 (28.0 DNC) 21.0 DNF 28.0 DNC 80.0 52.0
7th Medium RS AERO 7 2149 LOSSC Michael YATES   1065 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 4.0 81.0 53.0
8th Medium RS AERO 7 2677 LOSSC Jeff JACKSON   1065 5.0 (28.0 DNC) 21.0 DNF 28.0 DNC 82.0 54.0
9th Medium LASER/ ILCA 7 133414 LOSSC Steve SIMMONS   1100 6.0 (28.0 DNC) 21.0 DNF 28.0 DNC 83.0 55.0
10th Medium RS AERO 7 2171 LOSSC Paul CHANDLER   1065 7.0 (28.0 DNC) 21.0 DNF 28.0 DNC 84.0 56.0
11th Medium BLAZE 753 LOSSC Steve DRAKFORD   1033 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 8.0 85.0 57.0
12th Medium RS AERO 9 2114 LOSSC Fernando GAMBOA   1014 (28.0 DNC) 28.0 DNC 2.0 28.0 DNC 86.0 58.0
13th Medium Phantom pre-1100 1052 LOSSC Dave BREWSTER   1035 9.0 (28.0 DNC) 21.0 DNF 28.0 DNC 86.0 58.0
14th Medium 2000 22224 LOSSC Kelvin CHILDS Alison HATCHER 1114 (28.0 DNC) 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 87.0 59.0
15th Medium FIREFLY 2468 LOSSC Steve MUMMERY Rachel JONES 1172 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 89.0 61.0
16th Medium 2000 22260 LOSSC Peter COX   1114 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 91.0 63.0
17th Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 171716 LOSSC David PETERS   1147 11.0 RET (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 95.0 67.0
18th Medium RS AERO 9 2520 LOSSC Paul MEW   1014 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium PHANTOM 1333 LOSSC Mark ROBINSON   1004 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium PHANTOM 1342 LOSSC Mark SPRUCE   1004 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 RET 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium RS 200 1009 LOSSC Simon SHILLAKER Katie 1046 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium RS 200 1558 LOSSC Abi BENTLEY Sophie BENTLEY 1046 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium LASER/ ILCA 7 152402 LOSSC Steve DALY   1100 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium 2000 2641 LOSSC Rachel LUNDY Andy WHITING 1114 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
18th Medium 2000 2866 LOSSC Brian STARR   1114 (28.0 DNC) 28.0 DNC 21.0 DNF 28.0 DNC 105.0 77.0
26th Medium LASER/ ILCA 7 201631 LOSSC Chris PARVIN   1100 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 OOD 28.0 DNC 112.0 84.0
26th Medium RS 200 1009 LOSSC Simon SHILLAKER Katie 1046 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 112.0 84.0

Slow Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Total Nett

R1 - Fast Fleet - 26/07/2022 at 18:45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS 400 975 LOSSC Richard HANSLIP Will PERETT 942 19:00 19:40:23 0:40:23   0:42:52 1.0
2 Fast RS 400 1429 LOSSC Neil BEVINGTON Alan SKEENS 942 19:00 19:40:33 0:40:33   0:43:03 2.0
3 Fast RS 400 1487 LOSSC Andrew BRAY Sarah KINGSTON 942 19:00 19:40:52 0:40:52   0:43:23 3.0
4 Fast RS 400 708 LOSSC Jonty CHALLIS Nic ALLEN 942 19:00 19:41:08 0:41:08   0:43:40 4.0
5 Fast RS 400 788 LOSSC Alex CORY A GOODACRE 942 19:00 19:42:26 0:42:26   0:45:03 5.0
6 Fast RS 400 1231 LOSSC Tommy RUSSELL Ethan WHITING 942 19:00 19:42:53 0:42:53   0:45:31 6.0
7 Fast RS 400 1199 LOSSC Stephen PORTER Donna DAVY 942 19:00 19:44:00 0:44:00   0:46:43 7.0
8 Fast RS 800 926 LOSSC Paul ATKINSON   799 19:00 19:47:01 0:47:01   0:58:51 8.0

R2 - Fast Fleet - 02/08/2022 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS 400 1444 LOSSC Nick MARTIN Claire DARCH 942 19:00 19:57:58 0:57:58   1:01:32 1.0
2 Fast RS 400 1231 LOSSC Tommy RUSSELL Ethan WHITING 942 19:00 19:59:42 0:59:42   1:03:23 2.0
3 Fast RS 400 708 LOSSC Jonty CHALLIS Nic ALLEN 942 19:00 20:03:40 1:03:40   1:07:35 3.0
4 Fast RS 400 975 LOSSC Richard HANSLIP Will PERETT 942     RET     6.0
4 Fast RS 400 982 LOSSC Darin WIGG M SADLER 942     RET     6.0

R4 - Fast Fleet - 16/08/2022 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast RS 400 1487 LOSSC Andrew BRAY Sarah KINGSTON 942 19:00 19:44:41 0:44:41   0:47:26 1.0
2 Fast RS 400 975 LOSSC Richard HANSLIP Will PERETT 942 19:00 19:46:23 0:46:23   0:49:14 2.0
3 Fast RS 400 708 LOSSC Jonty CHALLIS Nic ALLEN 942 19:00 19:47:11 0:47:11   0:50:05 3.0
4 Fast RS 400 1231 LOSSC Tommy RUSSELL Ethan WHITING 942     OOD     4.0
4 Fast RS 400 788 LOSSC Alex CORY A GOODACRE 942 19:00 19:48:11 0:48:11   0:51:09 4.0
6 Fast RS 400 1394 LOSSC Peter WEEKS Christian WEEKS 942 19:00 19:48:40 0:48:40   0:51:40 5.0
7 Fast RS 400 1199 LOSSC Stephen PORTER Donna DAVY 942 19:00 19:49:09 0:49:09   0:52:11 6.0
8 Fast RS 600 957 LOSSC Andrew READ   920 19:00 19:50:19 0:50:19   0:54:42 7.0
9 Fast 505 8600 LOSSC Andrew ROLF Thomas ROLF 903 19:00 19:55:10 0:55:10   1:01:06 8.0

R1 - Medium Fleet - 26/07/2022 at 18:45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium OK 223 LOSSC Nick CRAIG   1104 19:05 19:51:25 0:46:25   0:42:03 1.0
2 Medium RS AERO 7 3047 LOSSC Paul REEVE   1065 19:05 19:51:29 0:46:29   0:43:39 2.0
3 Medium RS AERO 6 3661 LOSSC Graham TRIBBECK   1100 19:05 19:53:38 0:48:38   0:44:13 3.0
4 Medium RS AERO 7 2293 LOSSC Caroline MARTIN   1065 19:05 19:54:33 0:49:33   0:46:32 4.0
5 Medium RS AERO 7 2677 LOSSC Jeff JACKSON   1065 19:05 19:55:20 0:50:20   0:47:16 5.0
6 Medium LASER/ ILCA 7 133414 LOSSC Steve SIMMONS   1100 19:05 19:58:11 0:53:11   0:48:21 6.0
7 Medium RS AERO 7 2171 LOSSC Paul CHANDLER   1065 19:05 19:57:07 0:52:07   0:48:56 7.0
8 Medium RS AERO 6 4209 LOSSC Jane MIDDIS   1100 19:05 20:00:45 0:55:45   0:50:41 8.0
9 Medium Phantom pre-1100 1052 LOSSC Dave BREWSTER   1035 19:05 19:59:17 0:54:17   0:52:27 9.0
10 Medium LASER RADIAL/ ILCA 6 171716 LOSSC David PETERS   1147     RET     11.0

R2 - Medium Fleet - 02/08/2022 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium OK 2185 LOSSC Thomas SOUTHWELL   1104 19:00 19:44:38 0:44:38   0:40:26 1.0
2 Medium RS AERO 7 3047 LOSSC Paul REEVE   1065 19:00 19:43:38 0:43:38   0:40:58 2.0
3 Medium 2000 22224 LOSSC Kelvin CHILDS Alison HATCHER 1114 19:00 19:50:28 0:50:28   0:45:18 3.0
4 Medium RS AERO 7 2293 LOSSC Caroline MARTIN   1065 19:00 19:44:38 OOD     8.7

R3 - Medium Fleet - 09/08/2022 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium OK 223 LOSSC Nick CRAIG   1104 19:05 20:12:42 1:07:42   1:01:19 1.0
2 Medium RS AERO 9 2114 LOSSC Fernando GAMBOA   1014 19:05 20:18:08 1:13:08   1:12:07 2.0
3 Medium RS AERO 7 2293 LOSSC Caroline MARTIN   1065     DNF     21.0
3 Medium OK 2185 LOSSC Thomas SOUTHWELL   1104     DNF     21.0
3 Medium RS AERO 6 4209 LOSSC Jane MIDDIS   1100     RET     21.0
3 Medium RS AERO 6 3661 LOSSC Graham TRIBBECK   1100     DNF     21.0
3 Medium RS AERO 7 2149 LOSSC Michael YATES   1065     DNF     21.0
3 Medium RS AERO 7 2677 LOSSC Jeff JACKSON   1065     DNF     21.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 133414 LOSSC Steve SIMMONS   1100     DNF     21.0
3 Medium RS AERO 7 2171 LOSSC Paul CHANDLER   1065     DNF     21.0
3 Medium BLAZE 753 LOSSC Steve DRAKFORD   1033 19:05   DNF     21.0
3 Medium Phantom pre-1100 1052 LOSSC Dave BREWSTER   1035     DNF     21.0
3 Medium RS AERO 9 2520 LOSSC Paul MEW   1014     DNF     21.0
3 Medium PHANTOM 1333 LOSSC Mark ROBINSON   1004     DNF     21.0
3 Medium PHANTOM 1342 LOSSC Mark SPRUCE   1004     RET     21.0
3 Medium RS 200 1009 LOSSC Simon SHILLAKER Katie 1046     DNF     21.0
3 Medium RS 200 1558 LOSSC Abi BENTLEY Sophie BENTLEY 1046     DNF     21.0
3 Medium LASER/ ILCA 7 152402 LOSSC Steve DALY   1100     DNF     21.0
3 Medium 2000 2641 LOSSC Rachel LUNDY Andy WHITING 1114     DNF     21.0
3 Medium 2000 2866 LOSSC Brian STARR   1114     DNF     21.0
21 Medium LASER/ ILCA 7 201631 LOSSC Chris PARVIN   1100     OOD     28.0

R4 - Medium Fleet - 16/08/2022 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium RS AERO 7 2293 LOSSC Caroline MARTIN   1065 19:05 19:43:14 0:38:14   0:35:54 1.0
2 Medium OK 2185 LOSSC Thomas SOUTHWELL   1104 19:05 19:45:43 0:40:43   0:36:53 2.0
3 Medium RS AERO 7 3047 LOSSC Paul REEVE   1065 19:05 19:44:30 0:39:30   0:37:05 3.0
4 Medium RS AERO 7 2149 LOSSC Michael YATES   1065 19:05 19:46:43 0:41:43   0:39:10 4.0
5 Medium FIREFLY 2468 LOSSC Steve MUMMERY Rachel JONES 1172 19:05 19:51:45 0:46:45   0:39:53 5.0
6 Medium RS AERO 6 4209 LOSSC Jane MIDDIS   1100 19:05 19:49:55 0:44:55   0:40:50 6.0
7 Medium 2000 22260 LOSSC Peter COX   1114 19:05 19:52:55 0:47:55   0:43:01 7.0
8 Medium BLAZE 753 LOSSC Steve DRAKFORD   1033 19:05 19:49:50 0:44:50   0:43:24 8.0

www.lossc.org.uk
results@lossc.org.uk

www.lossc.org.uk
results@lossc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com